Stanisław Rusnak (1947-2018)

Pan Stanisław (ur. 1947) pochodził z Dębna Podhalańskiego nad Dunajcem. Od dziecka uwielbiał sport, a zwłaszcza narciarstwo i siatkówkę. Chodząc do zasadniczej szkoły w Nowym Targu, należał do tamtejszego klubu sportowego Podhale, gdzie uprawiał kombinację norweską. Miał w swoim dorobku brązowy medal mistrzostw CRZZ w kategorii junior młodszy. Był też zawodnikiem LKS Skomielna Biała, który był filią Porońca Poronin. Ponadto przepadał za skokami narciarskimi i rzutem dyskiem, i tak na przykład w 1967 roku wygrał konkurs skoków na Zarabiu w Myślenicach.
     Ożenił się w Skomielnej Białej i tu osiadł na stałe. Sportami zimowymi pasjonuje się cała rodzina. Żona Cecylia (z domu Filas) do dzisiaj biega na nartach, a z dzieci - Sławomir (najstarszy) próbował sił w biathlonie, natomiast Małgorzata i Adam (najmłodszy) próbowali ścigać się na nartach. Największe sukcesy zdobywała mieszkająca obecnie we Włoszech córka, swego czasu rywalizująca z Dorotą Kwaśny i zdobywająca medale mistrzostw kraju.
     W styczniu 1973 roku p.Stanisław, mieszkający opodal zakrętu "śmierci", brał udział w w akcji ratunkowej, podczas wypadku drogowego trenera Łasaka i towarzyszących mu kolarzy. Pomagał wyciągać z rozbitego pojazdu i reanimować poszkodowanych do czasu przyjazdu karetki. Z powodu rozległych obrażeń Henryk Łasak zmarł w drodze do szpitala, natomiast jeden z kolarzy - Jerzy Żwirko na stole operacyjnym.
     Przez 7 lat p.Stanisław pracował w Wierchach Rabka, W tamtym okresie zdobył uprawnienia instruktora narciarskiego, specjalizując się w biegach. Było to w czasach, kiedy na trasach narciarskich brylowała Michalina Maciuszek, matka aktualnej reprezentantki kraju w biegach narciarskich Pauliny Maciuszek, zawodniczki Porońca Poronin. Zawodnicy Wierchów, trenowani przez p.Stanisława odnosili spore sukcesy na krajowych zawodach. Był także sędzią narciarskim, a podczas zawodów Pucharu Świata w skokach zdarzało mu się mierzyć długości.
     W grudniu 2001 roku, przeszedł operację transplantacji w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Otrzymał nowe serce młodego, 24–letniego mężczyzny, który zmarł w wypadku samochodowym.
Trzy miesiące po wszczepieniu nowego serca zjeżdżał już ze stoku w swoich ukochanych Kluszkowcach, oddalonych zaledwie 8 km od rodzinnego Dębna. W rok po operacji narciarz ze Skomielnej Białej wygrał zawody sędziów i działaczy Polskiego Związku Narciarskiego. Dominował w narciarstwie alpejskim, w mistrzostwach kraju osób po transplantacji.
     Swój największy sukces sportowy p.Stanisław odniósł w marcu 2008 roku, kiedy to jako reprezentant Polski wystartował w Światowych Zimowych Igrzyskach dla Osób po Transplantacji w fińskiej miejscowości Ravaniemi i wywalczył złoty medal w narciarstwie alpejskim.
     W 2008 roku został nagrodzony przez Starostę Myślenickiego m.in. za: reprezentowanie Polski na Światowych Igrzyskach Osób po Transplantacji, zdobycie tytułu Mistrza Świata, wszechstronny talent sportowy, udział w zawodach zimowych i letnich, wychowanie wielu świetnych narciarzy biegowych w czasie pracy trenerskiej, hart ducha, siłę woli i charakter.

Stanisław Rusnak zmarł w wieku 71 lat. Pochowany został 06.02.2018 roku na cmentarzu parafialnym w Skomielnej Białej.

Opracowałem na podstawie artykułu w Dzienniku Polskim "Boże Narodzenie można przeżyć z sercem. Całkiem nowym sercem", autorstwa Andrzeja Domagalskiego.

Tadeusz_Gacek (tedd55) - styczeń 2010              Aktualizacja luty 2018

POWRÓT DO GÓRY