Aktualności 2024 - 6-36 Hufca Pracy

„Nie krzywdź i nie daj się krzywdzić”

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 16 maja wzięli udział w zajęciach pod hasłem „ Nie krzywdź i nie daj się krzywdzić-Stop przemocy. Start bezpieczeństwu”.

zobaczzobacz

Młodzież w ramach inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP podczas spotkania miała okazję porozmawiać na temat różnych trudnych sytuacji, które mogą przeradzać się w przemoc domową narażające na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia. Oglądając film na komputerze ukazujący różne problematyczne sytuacje mogli wyciągnąć wnioski, które zachowania są niezgodne z prawidłowym funkcjonowaniem rodzin, środowisk rówieśniczych czy grup społecznych, jak również kiedy trzeba udać się do instytucji wspierających albo założyć procedurę „Niebieskiej karty”. Celem inicjatywy było wskazanie właściwych sposobów na reagowanie na agresję i przemoc w otoczeniu, ale także na uwrażliwienie na sytuację oraz przeżycia osób dotkniętych przemocą domową, a także wykształcenie postaw empatycznych.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Kaja Kościelniak

Wizyta studyjna połączona z giełdą pracy u producenta szkła

W dniu 14.05.2024r. młodzież z Branżowej Szkoły I Stopnia w Rabce-Zdrój, będąca uczestnikami 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej miała możliwość zaznajomić się z prężnie rozwijającym się zakładem produkującym wyroby ze szkła. Podczas wizyty opiekę nad młodzieżą sprawował pośrednik pracy wraz z wychowawcą Hufca.

zobaczzobaczzobacz

Spotkanie odbyło się w zakładzie DubielVitrum w Rabce-Zdrój, gdzie początkowo uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie zakładu, a następnie oprowadzeni po terenie hali produkcyjnej. Mieli okazję zaobserwować jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach, przyjrzeć się pracy maszyn oraz zobaczyć proces pakowania gotowych już wyrobów ze szkła do bezpiecznej wysyłki. W drugiej części została zaprezentowana oferta pracy na stanowisko pracownik produkcji. Zastępca kierownika przedsiębiorstwa omówił warunki zatrudnienia, sposób wynagradzania oraz zakres obowiązków na proponowanym stanowisku.
Giełda pracy, która często jest organizowana w ramach wizyty studyjnej, stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z różnymi stanowiskami pracy w zakładzie, co pozwala młodzieży lepiej zaznajomić się ze specyfiką branży oraz wybrać najbardziej dopasowaną do siebie ścieżkę kariery.

Tekst –  Małgorzata Dziadek          Zdjęcia – Dorota Krawontka

Majowe Święta

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 29 kwietnia wzięli udział w spotkaniu mającym na celu pielęgnowanie tradycji narodowych i postaw patriotycznych.

zobaczzobacz

W związku ze zbliżającymi się obchodami świąt majowych w przed dzień uroczystości państwowych związanych z 233 Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja młodzież z jednostki wzięła udział w zajęciach przygotowując gazetkę tematyczną. Omawiając zagadnienia związane z historią naszego kraju i rokiem 1791, kiedy to sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego wprowadził trójpodział władzy i uchwalił pierwszą w Europie z drugą na świecie Ustawę Rządową, która stanowiła dowód patriotyzmu oraz zrozumienie spraw społecznych, młodzież zwróciła uwagę na fakt, iż tą historię należy pamiętać i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Na tablicy umieszczono prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe, zaś budynek jednostki udekorowano biało-czerwoną flagą, której święto obchodzimy 2 maja, jako Święto Flagi. Skarbnicą wiedzy o Polsce i patriotyzmie okazała się czytana przez uczestników pozycja książkowe „Encyklopedia młodego patrioty”.

- Uczczenie Świąt Majowych to kolejna lekcja historii i patriotyzmu, która pokazuje, że w sercach młodych ludzi tli się iskierka miłości do Polski – mówi Oliwia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Czytamy w Przedszkolu

Uczestnicy Hufca Pracy w dniu 25 kwietnia wzięli udział w spotkaniu w przedszkolu.

zobaczzobaczzobacz

W ramach inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod hasłem „Siła jest w nas-pobaw się ze mną i poczytaj mi”, przedstawiciele Rady Młodzieży zostali zaproszeni do Samorządowego Przedszkola w Skomielnej Białej na wspólną zabawę i czytanie bajek dla maluchów. Celem zorganizowanego przedsięwzięcia było budowanie pozytywnych relacji, wzbudzanie empatii i okazywanie szacunku wobec dziecka ale również budzenie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych. Paweł uczestnik hufca do czytania wybrał książkę Jakuba Tylmana pt. „Gaja w opałach” napisane językiem zrozumiałym, prostym dla dzieci omawiające tematykę ekologii, dbania o środowisko i przyrodę. W trakcie czytania zadawał dzieciom pytania związane z treścią na które przedszkolaki chętnie odpowiadały.

-Czytanie dzieciom książek było dla mnie miłym doświadczeniem, widziałem uśmiech dzieci, radość i ich zainteresowanie – mówił Paweł uczestnik Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Kurs zawodowy: Catering-organizacja przyjęć okolicznościowych

W dniu 22.04.2024r. uczestnicy oraz absolwenci 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej rozpoczęli kurs zawodowy zorganizowany przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu.

zobaczzobaczzobacz

Oferta kursów skierowana jest do osób, które chcą zdobyć wiedzę z zakresu organizacji przyjęć okolicznościowych, a także podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Poprzez podnoszenie kwalifikacji uczestnicy zwiększą swoją atrakcyjność na rynku pracy. Kurs cateringu to doskonała okazja do zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności do prowadzenia własnej firmy cateringowej lub pracy w renomowanych restauracjach.

Tekst i zdjęcia - Małgorzata Dziadek

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej promują Dzień Ziemi

Uczestnicy Hufca Pracy w dniu 22 kwietnia spotkali się w Hufcu by wziąć udział w akcji pod hasłem ”Dzień Ziemi”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież po raz kolejny postanowiła wziąć udział w działaniach, których celem jest promowanie postaw ekologicznych, poznanie sposobów ochrony przyrody oraz uświadomienie wszystkim jak kruchy jest ekosystem. W tym dniu uczestnicy wzięli udział w prelekcji pod hasłem „Dbamy o swoją planetę”, oraz obejrzeli filmik edukacyjny.

- Musimy dbać o środowisko i szanować przyrodę, naszym zadaniem jest utrzymanie porządku oraz czystości nie tylko wokół domu ale i w miejscach, w których przebywamy – mówi Alan uczestnik Hufca.

Tegorocznym hasłem przewodnim kampanii Dnia Ziemi 2024 są słowa „Planeta vs. Plastik”. Plastik to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Na świecie produkuje się miliony ton tego szkodliwego materiału, który tylko częściowo trafia do odzysku, reszta wyrzucana jest do mórz, oceanów i środowiska naturalnego.

- Musimy wyeliminować plastik z codziennego użytku, zastąpić go opakowaniami z papieru czy zwrotnymi szklanymi butelkami - mówi Paweł uczestnik spotkania.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

W Rocznicę Chrztu Polskiego

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 15 kwietnia wzięli udział w zajęciach w Rocznicę Chrztu Polskiego.

zobaczzobacz

W tym dniu przedstawiciele Rady Młodzieży upamiętniając 1058 rocznicę chrztu Mieszka I, który miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. Spotkali się w budynku jednostki by wyszukać informacje dotyczące tego ważnego wydarzenia. Obchodzone święto to okazja do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Młodzież poznała słowa które wypowiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystej mszy świętej: To kolejna rocznica Chrztu Polski niech będzie wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa, obudzi nasze sumienia i przypomni nam że właśnie w ten sposób ukształtowała się tożsamość narodowa na polskiej ziemi. Słowa te były okazją do rozmowy i dyskusji nad nurtującymi ich tematami. Dla uczczenia pamięci tego ważnego wydarzenia uczestnicy hufca ozdobili budynek flagą jako symbol patriotyzmu i pielęgnowania historii i tradycji.

Tekst i zdjęcia- Marta Augustyn

W rocznicę Zbrodni Katyńskiej w hołdzie bohaterom

Uczestnicy Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 kwietnia uczcili pamięć poległych i pomordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej oraz oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

zobaczzobacz

Przedstawiciele Rady Młodzieży w rocznicę tego tragicznego wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej która odbyła się w Kościele pw. Świętej Marii Magdaleny 14 kwietnia w Rabce – Zdroju. Po nabożeństwie udali się pod Obelisk Smoleński w Ogrodzie Różańcowym, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze . W ciszy i milczeniu oddali hołd bohaterom, którzy walczyli i zginęli w obronie naszej ojczyzny oraz tych którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

- To kolejna lekcja historii, o której należy pamiętać i którą należy przekazywać z pokolenia na pokolenie - mówi Oliwka uczestniczka hufca.

Tekst - Marta Augustyn       Zdjęcia – Dorota Krawontka

Światowy Dzień Zdrowia

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 8 kwietnia wzięli udział w spotkaniu w ramach autorskiego programu pod hasłem „Zdrowo żyj z całych sił”.

zobaczzobacz

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony 7 kwietnia w 2024 roku przebiegał pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat został wybrany, aby bronić prawa każdego człowieka, dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, godnych warunków do życia i pracy. Młodzież w czasie zajęć profilaktycznych, korzystając z różnych źródeł informacji poznała swoje prawa zdrowotne. W dyskusji zwróciła uwagę na fakt iż wszyscy ludzie mają prawo do bezpiecznej, wysokiej jakości opieki zdrowotnej bez dyskryminacji z uwzględnieniem prywatności i poufności informacji o zdrowiu.
Młodzież zaznaczyła, że musimy dbać o czyste powietrze, wodę, zdrowe odżywianie, aktywność i ruch fizyczny. Tylko wtedy możemy uniknąć szeregu chorób prowadzących często do niepełnosprawności, a nawet śmierci.

- Musimy znać swoje prawa ale także pamiętać o ochronie środowiska przyrodniczego – mówi Natalia uczestniczka Hufca.- Bo tylko wtedy zachowamy zdrowie – dodaje.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobacz

Zakończyliśmy zbiórkę grosików

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 5 kwietnia zakończyli zbiórkę grosików.

Udział w akcji „Góra grosza” to inicjatywa Rady Młodzieży OHP ze Skomielnej Białej. Uczestnicy przez kilka miesięcy zbierali i wrzucali grosiki do specjalnie przygotowanej skarbonki. Drobne, a były wśród nich groszówki, dwu i pięciogroszówki zostały policzone i posegregowane. Nasza jednostka w sumie uzbierała 290zł, które zostały przekazane Towarzystwu „ Nasz Dom” – głównego organizatora akcji mającej pod swoją opieką dzieci z domów dzieci.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

zobaczzobacz

W dniu 2 kwietnia uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się na zajęciach w ramach których poruszyli tematykę wiązaną ze spektrum Autyzmu.

By zjednoczyć z osobami autystycznymi i ich rodzinami w światowym Dniu Świadomości Autyzmu uczestnicy przygotowali niebieskie motyle i poznali tematykę związaną z zaburzeniem, które dotyka coraz większą liczbę dzieci. Autyzm to problem rozwoju który obejmuje wiele sfer funkcjonowania człowieka i polega na odizolowaniu się od świata zewnętrznego, a także ograniczeniu wymiany informacji pomiędzy osobą zmagającą się z tym zaburzeniem a środowiskiem zewnętrznym. Młodzież aby uzyskać informację i poszerzyć wiedzę na tego typu zaburzenie, wyszukiwała informację w Internecie, ale także przywoływała spostrzeżenie, które nabyła podczas odbywania wolontariatu w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Rabce-Zdrój, gdzie miała okazję spotkać się z dziećmi autystycznymi. Wspólne spędzanie czasu wolnego, empatia, zrozumienie, cierpliwość pozwoliły na nawiązanie kontaktu, ale także koleżeństwa i przyjaźni. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu młodzież przygotowała niebieski motyle by w ten sposób jednoczyć się ze wszystkimi osobami autystycznymi i ich rodzinami, ale także by podnieść świadomość na tematy, które często wydają się być bardzo trudne, ale przecież autystyczne osoby są wśród nas, a my musimy zrobić wszystko aby także czuły się bezpieczne i szczęśliwe i w razie potrzeby aby mogły liczyć na nasza pomoc i wsparcie.

Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Konkurs palm, pisanek i ozdób wielkanocnych

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 28 marca wzięli udział w konkursie palm, pisanek i ozdób wielkanocnych.

zobacz

Konkurs ogłoszony został po raz kolejny dzięki inicjatywie Rady Młodzieży przez Hufiec oraz świetlicę środowiskową, która zaprosiła wszystkich uczestników biorących w nim udział na spotkanie w czwartkowe popołudnie. Za udział w konkursie, każdy otrzymał słodką paczkę do koszyczka wielkanocnego. Zgłoszono 50 własnoręcznie wykonanych symboli wielkanocnych: palm, koszyczków, ozdobionych pisanek i stroików. Wszystkie pięknie wykonane przez cały tydzień ozdabiały świetlicę. Spotkanie przed dniem Wielkiej Nocy przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, miało na celu nie tylko pielęgnowanie tradycji ale i integrację środowiska lokalnego.

- To miło, ze z roku na rok przed Świętami Wielkanocnymi przychodzą do hufca całe rodziny by wziąć udział w konkursie, ale i by złożyć sobie nawzajem życzenia pielęgnując tradycje regionalne oraz kulturę Podhala – mówi Komendant Hufca Marta Augustyn.

- Corocznie biorę udział w konkursie przygotowując stroik wielkanocny w ten sposób pielęgnuję tradycje – mówi Natalia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Spotkanie Wielkanocne

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 27 marca wzięli udział w spotkaniu wielkanocnym.

Pielęgnując tradycje i zwyczaje młodzież spotkała się w budynku hufca by przygotować wystawę prac z konkursu regionalnego pod hasłem „Palma, pisanka i ozdoba wielkanocna”, a także by symbolicznie podzielić się jajkiem z chrzanem i złożyć sobie nawzajem życzenia. Najbardziej aktywni otrzymali paczki ze słodkościami do koszyczka wielkanocnego. W tym także dniu przedstawiciele Rady Młodzieży złożyli życzenia na ręce p. Dyrektora Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju Andrzeja Błachuta i Siostry Irminy Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących oraz przekazali symboliczny stroik wielkanocny.

zobaczzobaczzobacz

- Dziękujemy Siostrze Irminie za przyjęcie nas w Ośrodku i ciepłe słowa, które są dla nas ogromną motywacją do dalszego wolontariatu na rzecz wychowanków z Ośrodka – mówi Oliwia uczestniczka Hufca.

- Dyrektorowi Andrzejowi Błachutowi dziękujemy za współprace i realizację wspólnych przedsięwzięć na rzecz młodzieży, uczestników hufca. Życzymy zdrowia i radosnego przeżywania tych pięknych Świąt – dodaje Komendant Marta Augustyn.

Tekst- Marta Augustyn       Zdjęcia - Marta Augustyn, Dorota Krawontka

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej upamiętnili Świętego Jana Pawła II

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 26 marca wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym XVIII rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II.

zobaczzobaczzobacz

W tym dniu udali się pod pomnik Ojca Świętego znajdujący się w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. Następnie spacerem przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, znajdującej się przy kościele Św. Marii Magdaleny, wspominając postać Wielkiego Polaka, miejsca które odwiedził, sprawy bliskie jego sercu. Podczas spotkania w budynku hufca młodzież przygotowała tablicę tematyczną związaną z życiem Wielkiego Polaka i Jego licznymi pielgrzymkami w czasie których głosił naukę i słowo m. in. do młodych ludzi.

-Wspólne spędzone chwile były okazją do pogłębienia wiary, ale także poznania i odkrywania swojej drogi życiowej w oparciu o wartości chrześcijańskie, prawidłowe wartości i postawy płynące z nauki Świętego Jana Pawła – mówi Wiktoria uczestniczka hufca.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

Życzenia świąteczne, warsztaty robienia palmy.

Przedstawiciele Hufca Pracy w dniu 21 marca zostali zaproszeni do Ośrodka w Rabce-Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy jednostki ze Skomielnej Białej w dniu 21 marca udali się do Ośrodka Rehabilitacyjno - Wychowawczego w Rabce-Zdrój by złożyć życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, ale także by razem z wychowankami Ośrodka przygotować palmy wielkanocne – symbol tradycji rozpoczynających się wiosennych świąt. Spotkanie było okazją przypomnienia ważnej daty: 21 marca, jako Światowego Dnia Zespołu Downa. Integracja przy stole pełnym kwiatów z bibuły, bazi, bukszpanu i kolorowych wstążek potwierdziła jak ważne jest wspólne działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dziękujemy pani Katarzynie Zachwieji i nauczycielom oraz pracownikom Ośrodka za zaproszenie i możliwość zdobywania nowych doświadczeń tak ważnych w codziennym życiu.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Wycieczka do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju

 

W dniu 21 marca uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju wzięli udział w wycieczce do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w ramach programu działań profilaktycznych OHP z zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy funkcjonowania psychofizycznego pod nazwą „Życie jest przede mną” udała się do Państwowej Straży Pożarnej by wziąć udział w prelekcji na temat trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaka. W czasie spotkania miała również okazję zwiedzić miejsce, gdzie pracują ludzie niosący pomoc w czasie pożarów, wypadków drogowych, powodzi i innych nieszczęśliwych zdarzeń. Wysłuchała także informacji dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych przypadkach. Uczestnicy z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali informacji dotyczących naboru do służb, ale także obejrzeli samochody i sprzęt pożarniczy. Poznanie pracy strażaka było doskonałą okazją poszerzenia ich wiedzy zawodowej, motywującej do dalszej nauki w zdobywaniu nowych umiejętności.

Tekst – Marta Augustyn Zdjęcie – Dorota Krawontka

Promocja jednostek na XX Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego

W dniu 21 marca wychowawca 6-36 Hufca Pracy Kaja Kościelniak oraz pośrednik pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery pani Małgorzata Dziadek wzięły udział w XX Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego.

zobaczzobaczzobacz

Targi odbyły się w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Na zaproszenie Starosty oraz Dyrekcji Zespołu Szkół licznie przybyli uczniowie ósmych klas szkół podstawowych z powiatu myślenickiego, którzy zechcieli poznać ofertę edukacyjną licznych szkół I stopnia, techników, liceów ogólnokształcących, placówek prowadzonych przez Powiat Myślenicki oraz instytucji w powiecie min. Hufców Pracy w Myślenicach i Skomielnej Białej oraz Młodzieżowych Centrów Kariery które pomagają młodzieży w znalezieniu pracy na lokalnym rynku. Stoisko przygotowane przez skomielniańską jednostkę OHP cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież ósmych klas uzyskiwała informacje gdzie znaleźć miejsce na naukę zawodu i jakie kierunki są w tym momencie najbardziej poszukiwane. Poznała również szeroko pojętą ofertę kształcenia w ramach Hufców Pracy, możliwość udziału w programach i przedsięwzięciach, a także wolontariacie w celu rozwoju ale także zagospodarowania czasu wolnego. Chętni zostali zaproszeni do Młodzieżowego Centrum Kariery w celu przeprowadzenia testu predyspozycji zawodowych, które ułatwią młodemu człowiekowi podjęcie właściwej decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia.
- Udział w Targach Edukacyjnych to doskonała forma promocji jednostek OHP - mówi Kaja wychowawca 6-36 Hufca Pracy.

Tekst– Marta Augustyn
Zdjęcia – Małgorzata Dziadek, Kaja Kościelniak

Akcja „Wyjątkowa Skarpetka”

Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 20 marca spotkali się w jednostce by wziąć udział w przedsięwzięciu pod hasłem „Wyjątkowa skarpetka”.

zobacz

Młodzież włączyła się w akcję organizowaną przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie mają na celu zwrócenie uwagi na dzień 21 marca, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, ozdabiając, rysując i malując zestawy różnorodnych skarpet. Młodzież podczas zajęć plastycznych poznała historię tego święta, które z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione zostało w 2005 roku. Patronat nad obchodami tego dnia od 2012 roku sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

-Data nie jest przypadkowa – mówi Natalia wada, genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca dodaje.

Kolorowe skarpetki, nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wzorem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności wszyscy mają prawo w pełni cieszyć się życiem. Metody komunikacji alternatywnej, wspomagającej pozwalają wszystkim na wyrażenie myśli i uczestniczenie w zajęciach. Młodzież z hufca będąc na spotkaniu poznała mechanizmy związane z funkcjonowaniem ludzi dotkniętych dodatkowym chromosomem, ale i włączyła się w świetną zabawę projektowania skarpetek, które są symbolem przyjaźni i łączącej więzi pomiędzy ludźmi.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Spotkanie walentynkowe uczestników Hufca Pracy w Skomielnej Białej

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 lutego wzięli udział w spotkaniu walentynkowym.

zobaczzobacz

Przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca chcąc zwrócić uwagę na obchodzone co roku 14 lutego święto zakochanych ogłosili wśród swoich koleżanek i kolegów konkurs plastyczno-graficzny pod hasłem „Moja walentynka dla Ciebie” Chętna młodzież wykonała piękne serduszka, często opatrzone wierszykami o tematyce miłosnej. Wszystkie walentynki były pomysłowe i ciekawe. Ogłoszony konkurs miał formę zabawy i służył nie tylko pielęgnowaniu tradycji ale i wzajemnej integracji i aktywizowaniu młodych, rozwijając ich talenty i kreatywność.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Spotkanie pracodawców

W budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 13 lutego odbyło się spotkanie pracodawców, u których uczestnicy skomielniańskiej jednostki odbywają praktyczną naukę zawodu.

zobaczzobacz

Celem spotkania było przekazanie niezbędnych informacji dotyczących kształcenia pracowników młodocianych, oraz organizacji w 2024 egzaminów czeladniczych dla młodocianych pracowników zatrudnionych u rzemieślników w celu przygotowania zawodowego. Na zaproszenie przybyli pracodawcy współpracujący z hufcem. Komendant hufca Pani Marta Augustyn przedstawiła działalności placówki i omówiła tematy związane z zatrudnieniem młodocianego. Zwróciła uwagę na obowiązki pracodawcy wobec pracownika, badania lekarskie, szkolenia BHP, urlopy, wynagrodzenia, sprawy socjalne, oraz egzaminy czeladnicze które odbywać się będą do 15 czerwca przed zakończeniem roku szkolnego. W drugiej części spotkania zostały omówione sprawy związane z refundacją pracowników młodocianych i uzyskanie środków finansowych za wykształcenie ucznia. Pracodawcy rozmawiali o nurtujących ich sprawach dotyczących kształcenia młodocianych. Zaproponowali zorganizowanie giełdy pracy w hufcu, aby zachęcić młodzież do praktycznej nauki zawodu w deficytowych zawodach. Pośrednik pracy Pani Małgorzata Dziadek przekazała informację dotyczące pośrednictwa pracy jak również możliwości organizacji wizyt studyjnych oraz giełd pracy. Ponadto omówiła sprawę gwarancji zatrudnienia i pozyskiwania ofert pracy stałej i krótkoterminowej.

Tekst - Marta Augustyn        Zdjęcia - Dorota Krawontka

Zbiórka nakrętek

zobacz

Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 9 lutego zorganizowali zbiórkę plastikowych nakrętek.

Młodzież z hufca ogłosiła wśród swoich kolegów i koleżanek zbiórkę. Zebrane zakrętki zostały posegregowane i przekazane do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Rabce-Zdroju. To kolejna zbiórka charytatywna zorganizowana z myślą o osobach niepełnosprawnych z terenu lokalnego.
Akcja pomaga, ale także uczy empatii i zrozumienia, uświadamia jak ważne i cenne jest zdrowie, które należy szanować i o które należy dbać.

- Poprzez zbiórkę korków dbamy o nasze środowisko, ale także pomagamy innym – mówi Jessika uczestniczka Hufca.

Tekst  i zdjęcia – Marta Augustyn

Wyślij pączka do Afryki

Uczestnicy Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 8 lutego wzięli udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”.

Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Fundacja Kapucyni i Misji oraz Bracia Kapucyni, Misjonarze pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej i Republiki Czadu. Jest to akcja społeczna, która w Polsce organizuje Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa, a jej celem jest zbiórka funduszy na realizację projektów prowadzonych przez Braci Misjonarzy w Afryce.

zobaczzobacz

Są to projekty dożywiania dzieci, budowa świetlicy, studni, boisk sportowych, remont kaplic w wioskach. Fundusze z akcji wysyłane są przez stronę internetową. To też uczynili uczestnicy hufca, którzy nie pozostali obojętni na okazanie dobra i wyrazili chęć pracy. Cała akcja poprzedzona była rozmową podczas spotkania które zorganizowane zostało wśród uczestników hufca w Szkole Branżowej I st. w Rabce- Zdroju przy okazji „Tłustego czwartku”. Młodzież dowiedzieli się o trudnej sytuacji w krajach środkowoafrykańskich gdzie brakuje jedzenia, dzieci są głodne, nie chodzą do szkoły, nie uczą się, bardzo potrzebują wsparcia i pomocy.

-Solidaryzując się z innymi wzięliśmy udział w akcji, chcemy dołączyć cegiełkę i okazać pomoc koleżankom i kolegom z dalekich krajów – mówi Mateusz uczestnik spotkania.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobaczZbiórka odzieży używanej – kolejna akcja charytatywna

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 7 lutego wzięli udział w akcji „Zbiórka odzieży”.

Przedstawiciele Samorządu Młodzieży odpowiadającej na apel Fundacji Pomocy Dzieciom „Razem” ogłosili wśród koleżanek i kolegów zbiórkę odzieży. Przez kilka dni uczestnicy, a także osoby współpracujące przynosili do hufca odzież damską, męską, obuwie. Uzbierało się tego dużo i zgodnie z prośbą fundacji trzeba było te rzeczy posegregować i poukładać. Do osobnych worków poukładano odzież zimową, która teraz ze względów na porę roku i niską temperaturę jest bardzo potrzebna. To już kolejna akcja charytatywna, w której aktywnie bierze udział młodzież, a której celem jest zwrócenie uwagi i świadoma pomoc skierowana do ludzi najbardziej potrzebujących, często chorych, niepełnosprawnych, ubogich, zagubionych.

- Pomoc osobom potrzebującym sprawia mi radość i zadowolenie. Wiem, że wokół mnie żyją ludzie biedni, którym musimy pomagać – mówi Dawid uczestnik zbiórki.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobacz

Rada Młodzieży promuje Dzień Bezpiecznego Internetu

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 6 lutego wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.

Ten tak ważny temat do omówienia zgłosili do realizacji przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca. Inspiracją tematyki były obchody 7 lutego ”Dnia bezpiecznego Internetu” który ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych w tym do portali społecznościowych. Jest to niezmiernie ważna sprawa w dzisiejszych czasach, gdyż młody człowiek większość czasu spędza przy komputerze, często nie pamiętając o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie w sieci. Dla pełniejszego uświadomienia sobie zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z internetu młodzież stworzyła mapę problemów dla korzystających, ale także regulamin prawidłowego korzystania z komputera.

- Przygotowany materiał został przesłany koleżankom i kolegom – uczestnikom hufca - mówi Oliwia uczestniczka spotkania.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Uczestnicy biorą udział w Projekcie „Krokus”

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 30 stycznia spotkali się w budynku hufca by wziąć udział w Projekcie „Krokus”.

Przedstawiciele Rady Młodzieży postanowili ocalić od zapomnienia karty historii związane z pamięcią o Holokauście największej tragedii XX wieku. W rocznicę obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, posadzili cebulki żółtych krokusów, które zakwitną na początku wiosny i będą upamiętniać dzieci – ofiary Holokaustu. Kolor kwiatów symbolizuje żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych przez rasistowskie Niemcy krajach. Sadzenie krokusów poprzedzały zajęcia z Internetem. Młodzież obejrzała film dokumentalny o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

- Udział w projekcie to kolejna lekcja historii, w której mogłam wziąć udział - mówi Jakub.

- To nauka która uczy wrażliwości na cierpienie innych - dodaje.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Spotkanie uczestników Hufca Pracy przygotowujących się do egzaminu

Młodzież trzeciego rocznika praktycznej nauki zawodu kształcąca się w ramach Hufca Pracy w dniach 22-26 stycznia wzięła udział w spotkaniach indywidualnych przygotowujących do egzaminu czeladniczego.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy zostali zaproszeni do jednostki by uzyskać informację dotyczącą zbliżających się terminów związanych z przystąpieniem do egzaminu czeladniczego. Z pomocą kadry hufca i Młodzieżowego Centrum Kariery uzupełnili niezbędne dokumenty, a następnie poznali strony internetowe, na których można znaleźć testy i sprawdziany do teoretycznej części egzaminu oraz podjęli próby rozwiązania ich. Zadeklarowali również chęć udziału w kolejnych spotkaniach w jednostce w celu uzyskania wsparcia, które mają pomóc w pozytywnym zdaniu tak ważnego egzaminu będącego zarazem przepustką do ich kariery zawodowej. Tym bardziej, iż zgodnie z nowymi przepisami uczestnik ukończy Szkołę Branżową I stopnia i otrzyma świadectwo tylko wówczas gdy wcześniej przystąpi do egzaminu czeladniczego, który zostanie przeprowadzony przez Izbę Rzemieślnicza między 1 kwietnia - a 10 czerwca. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i dodatkowa nauka.

-Dzięki spotkaniu z wychowawcą hufca otrzymałem niezbędne informacje dotyczącą przystąpienia do egzaminu czeladniczego – mówi Jakub uczestnik spotkania.

Tekst –Marta Augustyn         Zdjęcia – Kaja Kościelniak

32 Finał WOŚP

Wolontariuszki Hufca Pracy w Skomielnej Białej w niedzielę 28 stycznia wzięły udział w 32 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobaczzobaczzobacz

Do udziału w kwestowaniu zgłosiły się 4 wolontariuszki: Natalia, Oliwia, Wiktoria i Gabrysia.
Mottem akcji jest: „Tu wszystko gra OK!”, „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Celem tegorocznej zbiórki jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Aby dobrze spełnić swoją misję i godnie reprezentować jednostkę uczestniczki uzyskały informację dotyczące tej ważnej akcji charytatywnej i planowanych przez Fundację Jerzego Owsiaka zakupów związanych z ratowaniem życia ludzkiego.
W niedzielę udały się pod kościół Św. Sebastiana w Skomielnej Białej gdzie zbierały fundusze na zakup niezbędnego sprzętu. Każda z uczestniczek wyposażona została w emblematy ze swoim zdjęciem, a także specjalnie przygotowane puszki WOŚP.
Wolontariusze z hufca na WOŚP uzbierali 3400zł.

-Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej akcji – mówi Natalia wolontariuszka.

-Nigdy nie wiadomo, kiedy każdy z nas będzie potrzebował specjalnego sprzętu - dodaje.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 24 stycznia wzięli udział w spotkaniu promującym Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

zobacz

Młodzież z hufca, która uczy się w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce-Zdrój podjęła się rozmowy na trudny nurtujący ich temat dotyczący mediów które towarzysza każdemu. W tym roku pod hasłem „Sztuczne inteligencje i mądrość serca dla w pełni ludzkiej komunikacji” to temat 58 Światowego Dnia Środków, który wybrał Papież Franciszek, zauważając jak ”Ważne jest aby kierować sztuczną inteligencją i algorytmami, aby w każdym człowieku istniała odpowiedzialna świadomość wykorzystania i rozwoju tych różnych form”. Bo przecież Internet, Radio, Prasa, Telewizja jest z nami na co dzień, to one budują naszą świadomość, niejednokrotnie kształtując poglądy i tylko odpowiednie przyjmowanie dostarczanej wiedzy pozwoli nam prawidłowo funkcjonować.

- Sztuczna inteligencja stwarza nowe wyzwania ale niesie też negatywne skutki – mówi Mateusz uczestnik spotkania.

- Pozbawienia wzajemnej komunikacji – dodaj.

Komunikowanie się za pośrednictwem różnych systemów sztucznej inteligencji sprawia, że oddalamy się od siebie jako ludzie, zapominamy o prawdziwych emocjach, tak naprawdę wchodzimy w samotność, która zagraża prawdziwemu człowieczeństwu.

Tekst– Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka

Młodzież idzie do kina

zobacz

W dniu 23 stycznia uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdrój wzięli udział w wyjściu do kina.

W ramach integracji i zagospodarowania czasu wolnego, by poszerzyć swoje wiadomości i poznać pełnometrażową adaptację powieści Władysław Reymonta młodzież wzięła udział w wyjściu do Kina Śnieżka w Rabce-Zdroju na film pt. „Chłopi”. „Chłopi” są filmem zrealizowanym w technice animacji malarskiej – nagrane wcześniej przed kamerą obrazy zostały powtórnie namalowane farbą olejną na płótnie. Opowiada o życiu społeczności chłopskiej na polskiej wsi podczas czterech pół roku. Losy rodziny Borynów ukazują ówczesną rozwarstwioną społeczność ale także ciężką pracę chłopów. Na uwagę zasługują przedstawione zwyczaje, święta ale i codzienny czas pracy, obowiązków. Pięknobarwne obrazy na dużym ekranie wzbudzały wiele emocji wśród oglądających widzów i pomimo, iż film „Chłopi” należy do trudnych gatunków, młodzież z uwagą go obejrzała, a po filmie wdała się w ciekawą dyskusję.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka

Spotkanie profilaktyczne

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 23 stycznia wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w tym dniu wysłuchała prelekcji na temat zdrowia i życia bez nałogów jakim jest alkohol, papierosy, środki oddłużające, które tylko pozornie poprawiają samopoczucie, w rezultacie są trującymi, uzależniającymi substancjami. Wykorzystując plansze edukacyjne poznała mechanizmy działania i sposoby na ich odstawienie. W dyskusji wysnuła wniosek dotyczący również uzależnienia od telefonu i portali społecznościowych, które zabierają nie tylko cenny czas ale i zaburzają umysł i myślenie, ale przede wszystkim wprowadzają „chaos społeczny”. Przez wielogodzinne korzystanie z telefonu, młodzi ludzie unikają kontaktu z rówieśnikami, często rozmawiają lub komunikują się zdawkowymi wyrazami. Odizolowują się od środowiska i od codziennych spraw, często popadają w choroby i zaburzenia osobowościowe.

-Aby unikać problemu staram się być aktywna, biorąc udział w różnych akcjach, przedsięwzięciach i wolontariatach – mówi Wiktoria uczestniczka spotkania.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Kaja Kościelniak

Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowegozobacz

Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 22 stycznia uczcili pamięć poległych i pomordowanych podczas Powstania Styczniowego.

Aby wrócić do historii i upamiętnić ten trwający w latach 1863-1864 zryw niepodległościowy przeciwko Imperium Rosyjskiemu młodzież wykonała w hufcu symboliczna gazetkę tematyczną, z której dowiedziała się o ważnych wydarzeniach z tego okresu. Poznała sytuację gospodarczą i polityczną państwa polskiego w epoce porozbiorowej. Powstanie, w które włączyły się wszystkie warstwy społeczeństwa miało ogromny wpływ na rozwój nowoczesnego państwa. W tym również dniu przedstawiciele Rady Młodzieży udali się pod pomnik by złożyć hołd poległym i pomordowanym, zapalić znicz.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Pamiętamy o Babciach i Dziadkach

Uczestnicy Hufca pracy ze Skomielnej Białej w dniu 19 stycznia włączyli się w Inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod nazwą „Pokolenie dla pokolenia” – Dzień Babci i Dzień Dziadka .

zobaczzobacz

W tym dniu młodzież spotkała się w budynku hufca by przygotować życzenia dla Babci i Dziadka z okazji ich święta. Z bibuły wykonała kwiaty do których dołączyła życzenia ułożone przez siebie. Celem spotkania było wzbudzenie uczuć przywiązania i szacunku do osób starszych, uwrażliwienie na potrzeby Babci i Dziadka.

W godzinach wieczornych wolontariusze zaprosili swoich dziadków na Koncert Kolędowy w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Wolontariat, wspólne kolędowanie, życzenia wprowadziły wszystkich w radosny nastrój i umożliwiło miłe spędzenie wolnego czasu i pokazanie, ze warto spędzić czas także z Babcią i Dziadkiem.

26 stycznia odbędzie Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Samorządowym w Skomielnej Białej podczas którego uczestnicy hufca w ramach Inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP w charakterze wolontariatu będą pomagać w organizacji tego przedsięwzięcia.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Spotkanie przedstawicieli Samorządu Młodzieży OHP

zobaczzobacz

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 18 stycznia wzięli udział w spotkaniu przedstawicieli Samorządu Uczestników OHP.

Głównym celem spotkania było omówienie zadań i przedsięwzięć planowanych do realizacji w 2024 roku. Szczególną uwagę zwrócono na omówienie planowanych do realizacji konkursów i zawodów wojewódzkich. Omówiono również proponowaną tematykę programów autorskich uwzgledniających ochronę zdrowia, profilaktykę, resocjalizację i integrację młodzieży. Uczestnicy zwrócili uwagę na kierunki w których chcieliby rozwijać swoje pasje, zainteresowania i zdolności, ale również w dyskusji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak zmotywować koleżanki i kolegów do aktywności i chęci udziału w organizowanych przedsięwzięciach. Efektem końcowym spotkania było wypracowanie kreatywnych pomysłów kolejnych akcji organizowanych pod patronem hufca ze szczególnym omówieniem działań w okresie zbliżających się ferii zimowych.

- Wdrażanie do aktywności młodych ludzi to bardzo ważne zadanie - mówi Kamil.

- Trzeba znaleźć sposób i motywację by młodzi ludzie chcieli być aktywni i chętni – dodaje uczestnik spotkania.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Wolontariat uczestników Hufca w Skomielnej Białej

Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 12 stycznia wzięli udział w spotkaniu kolędowym. 

zobaczzobaczzobacz

W charakterze wolontariatu zostali zaproszeni do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego prowadzącego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce-Zdroju na wspólne kolędowanie. Gabrysia, Natalia, Wiktoria pomagali w przygotowywaniu stołów, podawali kawę i herbatę, rozdawali cukierki, dbali o porządek. Mieli przy tym okazję obejrzeć występy wychowanków z Ośrodka, którzy pięknie zaprezentowali kolędy, ale także występy zespołów: „Szafrany”, „Korpielorze”, „Powicher”,” Robcusie i Robcanie”, „Troliki”, a także drużyna Wielopoziomowa ZHP w Rabce-Zdroju, którzy kultywując tradycję bożonarodzeniowe kolędowali Małemu Jezusowi ale również pokazali jak można integrować całą społeczność lokalną. Wystąpili również uczniowie SOSW dla Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski e Rabce-Zdroju, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, chór Cantates Angelicus wraz z chórem Dziecięcym z Rabki- Zdroju, Orkiestra Dęta OSP w Rabce-Zdrój oraz specjalnie dla gości przybyłych na zaproszenie do PSONI kolędowała Karyna Antonenko.

- Ten wieczór to wspaniały czas, który wywołał emocje i niezwykłe wrażenia – mówi Natalia uczestniczka hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Akcja „Podziel się jedzeniem

zobaczzobacz

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 11 stycznia wzięli udział w akcji „Podziel się jedzeniem”.

Inicjatywa pomocy ludziom potrzebującym, którzy maja w życiu w obecnej chwili „trochę turniej” zorganizowana została w Rabce – Zdrój przez Fundację „Weź pomóż – pomoc dla potrzebujących”. Każdy kto chce podzielić się jedzeniem może przynieść je do specjalnie przygotowanych lodówek, które służą jako jadłodajnie. Młodzież również postanowiła podzielić się jedzeniem i z pomocą pracodawców przygotowała: zupę w słoikach, kiszonki, marynaty, konserwy. Produkty te umieściła w specjalnej lodówce. Udział w akcji był okazją do rozmowy na temat jak ważne jest niesienie pomocy innym, ale również jak powinniśmy doceniać to, że mamy taki wybór jedzenia, pamiętając, że zawsze musimy je szanować i nie wyrzucać na śmietnik, bo przecież ktoś może być głodny, ktoś chętnie je zje, ktoś w danym momencie potrzebuje naszej mądrości i z dobrego serca podzieli się z drugim człowiekiem.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia– Dorota Krawontka

Udział uczestniczek 6-36 Hufca Pracy w Orszaku Trzech Króli

zobaczzobacz

Uczestniczki Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 6 grudnia wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku zorganizowany został pod hasłem „W jasełkach leży”.

Młodzież w charakterze wolontariatu włączyła się do przemarszu ulicami Rabki-Zdrój, gdzie przedsięwzięcie zorganizowane było przez parafię Św. Teresy, Burmistrza Rabki-Zdrój, Centrum Kultury i Promocji oraz Fundację Trzech Króli. Po uroczystości Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Św. Teresy wszyscy zebrani kolędując z udziałem Orkiestry Dętej OSP Rabka przeszli do Amfiteatru, gdzie powitali Trzech Króli i wspólnie kolędowali z Zespołem Regionalnym „Korpielorze” ze Skomielnej Białej, w którym gra i śpiewa uczestniczka hufca Wiktoria Bośniak.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnikom Orszaku rozdano korony, flagi, śpiewniki i okazjonalnie naklejki. Młodzież kontynuując tradycje bożonarodzeniowe z radością dołączyła do największych na świecie ulicznych jasełek i wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobrą nowinę o narodzinach Chrystusa.;

-Udział w Orszaku to wspaniałe przeżycie duchowe ale i pielęgnowanie tradycji dlatego zachęcam wszystkich do udziału w tego typu wydarzeniach – mówi Natalia.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

POWRÓT DO GÓRY