Aktualności 2024 - 6-36 Hufca Pracy

Spotkanie walentynkowe uczestników Hufca Pracy w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 lutego wzięli udział w spotkaniu walentynkowym.

Przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca chcąc zwrócić uwagę na obchodzone co roku 14 lutego święto zakochanych ogłosili wśród swoich koleżanek i kolegów konkurs plastyczno-graficzny pod hasłem „Moja walentynka dla Ciebie” Chętna młodzież wykonała piękne serduszka, często opatrzone wierszykami o tematyce miłosnej. Wszystkie walentynki były pomysłowe i ciekawe. Ogłoszony konkurs miał formę zabawy i służył nie tylko pielęgnowaniu tradycji ale i wzajemnej integracji i aktywizowaniu młodych, rozwijając ich talenty i kreatywność.

Tekst  i zdjęcia – Marta Augustyn

Spotkanie pracodawców

W budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 13 lutego odbyło się spotkanie pracodawców, u których uczestnicy skomielniańskiej jednostki odbywają praktyczną naukę zawodu.

zobaczzobacz

Celem spotkania było przekazanie niezbędnych informacji dotyczących kształcenia pracowników młodocianych, oraz organizacji w 2024 egzaminów czeladniczych dla młodocianych pracowników zatrudnionych u rzemieślników w celu przygotowania zawodowego. Na zaproszenie przybyli pracodawcy współpracujący z hufcem. Komendant hufca Pani Marta Augustyn przedstawiła działalności placówki i omówiła tematy związane z zatrudnieniem młodocianego. Zwróciła uwagę na obowiązki pracodawcy wobec pracownika, badania lekarskie, szkolenia BHP, urlopy, wynagrodzenia, sprawy socjalne, oraz egzaminy czeladnicze które odbywać się będą do 15 czerwca przed zakończeniem roku szkolnego. W drugiej części spotkania zostały omówione sprawy związane z refundacją pracowników młodocianych i uzyskanie środków finansowych za wykształcenie ucznia. Pracodawcy rozmawiali o nurtujących ich sprawach dotyczących kształcenia młodocianych. Zaproponowali zorganizowanie giełdy pracy w hufcu, aby zachęcić młodzież do praktycznej nauki zawodu w deficytowych zawodach. Pośrednik pracy Pani Małgorzata Dziadek przekazała informację dotyczące pośrednictwa pracy jak również możliwości organizacji wizyt studyjnych oraz giełd pracy. Ponadto omówiła sprawę gwarancji zatrudnienia i pozyskiwania ofert pracy stałej i krótkoterminowej.

Tekst - Marta Augustyn        Zdjęcia - Dorota Krawontka

Zbiórka nakrętek

zobacz

Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 9 lutego zorganizowali zbiórkę plastikowych nakrętek.

Młodzież z hufca ogłosiła wśród swoich kolegów i koleżanek zbiórkę. Zebrane zakrętki zostały posegregowane i przekazane do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Rabce-Zdroju. To kolejna zbiórka charytatywna zorganizowana z myślą o osobach niepełnosprawnych z terenu lokalnego.
Akcja pomaga, ale także uczy empatii i zrozumienia, uświadamia jak ważne i cenne jest zdrowie, które należy szanować i o które należy dbać.

- Poprzez zbiórkę korków dbamy o nasze środowisko, ale także pomagamy innym – mówi Jessika uczestniczka Hufca.

Tekst  i zdjęcia – Marta Augustyn

Wyślij pączka do Afryki

Uczestnicy Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 8 lutego wzięli udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”.

Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Fundacja Kapucyni i Misji oraz Bracia Kapucyni, Misjonarze pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej i Republiki Czadu. Jest to akcja społeczna, która w Polsce organizuje Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa, a jej celem jest zbiórka funduszy na realizację projektów prowadzonych przez Braci Misjonarzy w Afryce.

zobaczzobacz

Są to projekty dożywiania dzieci, budowa świetlicy, studni, boisk sportowych, remont kaplic w wioskach. Fundusze z akcji wysyłane są przez stronę internetową. To też uczynili uczestnicy hufca, którzy nie pozostali obojętni na okazanie dobra i wyrazili chęć pracy. Cała akcja poprzedzona była rozmową podczas spotkania które zorganizowane zostało wśród uczestników hufca w Szkole Branżowej I st. w Rabce- Zdroju przy okazji „Tłustego czwartku”. Młodzież dowiedzieli się o trudnej sytuacji w krajach środkowoafrykańskich gdzie brakuje jedzenia, dzieci są głodne, nie chodzą do szkoły, nie uczą się, bardzo potrzebują wsparcia i pomocy.

-Solidaryzując się z innymi wzięliśmy udział w akcji, chcemy dołączyć cegiełkę i okazać pomoc koleżankom i kolegom z dalekich krajów – mówi Mateusz uczestnik spotkania.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobaczZbiórka odzieży używanej – kolejna akcja charytatywna

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 7 lutego wzięli udział w akcji „Zbiórka odzieży”.

Przedstawiciele Samorządu Młodzieży odpowiadającej na apel Fundacji Pomocy Dzieciom „Razem” ogłosili wśród koleżanek i kolegów zbiórkę odzieży. Przez kilka dni uczestnicy, a także osoby współpracujące przynosili do hufca odzież damską, męską, obuwie. Uzbierało się tego dużo i zgodnie z prośbą fundacji trzeba było te rzeczy posegregować i poukładać. Do osobnych worków poukładano odzież zimową, która teraz ze względów na porę roku i niską temperaturę jest bardzo potrzebna. To już kolejna akcja charytatywna, w której aktywnie bierze udział młodzież, a której celem jest zwrócenie uwagi i świadoma pomoc skierowana do ludzi najbardziej potrzebujących, często chorych, niepełnosprawnych, ubogich, zagubionych.

- Pomoc osobom potrzebującym sprawia mi radość i zadowolenie. Wiem, że wokół mnie żyją ludzie biedni, którym musimy pomagać – mówi Dawid uczestnik zbiórki.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobacz

Rada Młodzieży promuje Dzień Bezpiecznego Internetu

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 6 lutego wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.

Ten tak ważny temat do omówienia zgłosili do realizacji przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca. Inspiracją tematyki były obchody 7 lutego ”Dnia bezpiecznego Internetu” który ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych w tym do portali społecznościowych. Jest to niezmiernie ważna sprawa w dzisiejszych czasach, gdyż młody człowiek większość czasu spędza przy komputerze, często nie pamiętając o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie w sieci. Dla pełniejszego uświadomienia sobie zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z internetu młodzież stworzyła mapę problemów dla korzystających, ale także regulamin prawidłowego korzystania z komputera.

- Przygotowany materiał został przesłany koleżankom i kolegom – uczestnikom hufca - mówi Oliwia uczestniczka spotkania.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Uczestnicy biorą udział w Projekcie „Krokus”

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 30 stycznia spotkali się w budynku hufca by wziąć udział w Projekcie „Krokus”.

Przedstawiciele Rady Młodzieży postanowili ocalić od zapomnienia karty historii związane z pamięcią o Holokauście największej tragedii XX wieku. W rocznicę obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, posadzili cebulki żółtych krokusów, które zakwitną na początku wiosny i będą upamiętniać dzieci – ofiary Holokaustu. Kolor kwiatów symbolizuje żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych przez rasistowskie Niemcy krajach. Sadzenie krokusów poprzedzały zajęcia z Internetem. Młodzież obejrzała film dokumentalny o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

- Udział w projekcie to kolejna lekcja historii, w której mogłam wziąć udział - mówi Jakub.

- To nauka która uczy wrażliwości na cierpienie innych - dodaje.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Spotkanie uczestników Hufca Pracy przygotowujących się do egzaminu

Młodzież trzeciego rocznika praktycznej nauki zawodu kształcąca się w ramach Hufca Pracy w dniach 22-26 stycznia wzięła udział w spotkaniach indywidualnych przygotowujących do egzaminu czeladniczego.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy zostali zaproszeni do jednostki by uzyskać informację dotyczącą zbliżających się terminów związanych z przystąpieniem do egzaminu czeladniczego. Z pomocą kadry hufca i Młodzieżowego Centrum Kariery uzupełnili niezbędne dokumenty, a następnie poznali strony internetowe, na których można znaleźć testy i sprawdziany do teoretycznej części egzaminu oraz podjęli próby rozwiązania ich. Zadeklarowali również chęć udziału w kolejnych spotkaniach w jednostce w celu uzyskania wsparcia, które mają pomóc w pozytywnym zdaniu tak ważnego egzaminu będącego zarazem przepustką do ich kariery zawodowej. Tym bardziej, iż zgodnie z nowymi przepisami uczestnik ukończy Szkołę Branżową I stopnia i otrzyma świadectwo tylko wówczas gdy wcześniej przystąpi do egzaminu czeladniczego, który zostanie przeprowadzony przez Izbę Rzemieślnicza między 1 kwietnia - a 10 czerwca. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i dodatkowa nauka.

-Dzięki spotkaniu z wychowawcą hufca otrzymałem niezbędne informacje dotyczącą przystąpienia do egzaminu czeladniczego – mówi Jakub uczestnik spotkania.

Tekst –Marta Augustyn         Zdjęcia – Kaja Kościelniak

32 Finał WOŚP

Wolontariuszki Hufca Pracy w Skomielnej Białej w niedzielę 28 stycznia wzięły udział w 32 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobaczzobaczzobacz

Do udziału w kwestowaniu zgłosiły się 4 wolontariuszki: Natalia, Oliwia, Wiktoria i Gabrysia.
Mottem akcji jest: „Tu wszystko gra OK!”, „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Celem tegorocznej zbiórki jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Aby dobrze spełnić swoją misję i godnie reprezentować jednostkę uczestniczki uzyskały informację dotyczące tej ważnej akcji charytatywnej i planowanych przez Fundację Jerzego Owsiaka zakupów związanych z ratowaniem życia ludzkiego.
W niedzielę udały się pod kościół Św. Sebastiana w Skomielnej Białej gdzie zbierały fundusze na zakup niezbędnego sprzętu. Każda z uczestniczek wyposażona została w emblematy ze swoim zdjęciem, a także specjalnie przygotowane puszki WOŚP.
Wolontariusze z hufca na WOŚP uzbierali 3400zł.

-Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej akcji – mówi Natalia wolontariuszka.

-Nigdy nie wiadomo, kiedy każdy z nas będzie potrzebował specjalnego sprzętu - dodaje.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 24 stycznia wzięli udział w spotkaniu promującym Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

zobacz

Młodzież z hufca, która uczy się w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce-Zdrój podjęła się rozmowy na trudny nurtujący ich temat dotyczący mediów które towarzysza każdemu. W tym roku pod hasłem „Sztuczne inteligencje i mądrość serca dla w pełni ludzkiej komunikacji” to temat 58 Światowego Dnia Środków, który wybrał Papież Franciszek, zauważając jak ”Ważne jest aby kierować sztuczną inteligencją i algorytmami, aby w każdym człowieku istniała odpowiedzialna świadomość wykorzystania i rozwoju tych różnych form”. Bo przecież Internet, Radio, Prasa, Telewizja jest z nami na co dzień, to one budują naszą świadomość, niejednokrotnie kształtując poglądy i tylko odpowiednie przyjmowanie dostarczanej wiedzy pozwoli nam prawidłowo funkcjonować.

- Sztuczna inteligencja stwarza nowe wyzwania ale niesie też negatywne skutki – mówi Mateusz uczestnik spotkania.

- Pozbawienia wzajemnej komunikacji – dodaj.

Komunikowanie się za pośrednictwem różnych systemów sztucznej inteligencji sprawia, że oddalamy się od siebie jako ludzie, zapominamy o prawdziwych emocjach, tak naprawdę wchodzimy w samotność, która zagraża prawdziwemu człowieczeństwu.

Tekst– Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka

Młodzież idzie do kina

zobacz

W dniu 23 stycznia uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdrój wzięli udział w wyjściu do kina.

W ramach integracji i zagospodarowania czasu wolnego, by poszerzyć swoje wiadomości i poznać pełnometrażową adaptację powieści Władysław Reymonta młodzież wzięła udział w wyjściu do Kina Śnieżka w Rabce-Zdroju na film pt. „Chłopi”. „Chłopi” są filmem zrealizowanym w technice animacji malarskiej – nagrane wcześniej przed kamerą obrazy zostały powtórnie namalowane farbą olejną na płótnie. Opowiada o życiu społeczności chłopskiej na polskiej wsi podczas czterech pół roku. Losy rodziny Borynów ukazują ówczesną rozwarstwioną społeczność ale także ciężką pracę chłopów. Na uwagę zasługują przedstawione zwyczaje, święta ale i codzienny czas pracy, obowiązków. Pięknobarwne obrazy na dużym ekranie wzbudzały wiele emocji wśród oglądających widzów i pomimo, iż film „Chłopi” należy do trudnych gatunków, młodzież z uwagą go obejrzała, a po filmie wdała się w ciekawą dyskusję.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka

Spotkanie profilaktyczne

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 23 stycznia wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w tym dniu wysłuchała prelekcji na temat zdrowia i życia bez nałogów jakim jest alkohol, papierosy, środki oddłużające, które tylko pozornie poprawiają samopoczucie, w rezultacie są trującymi, uzależniającymi substancjami. Wykorzystując plansze edukacyjne poznała mechanizmy działania i sposoby na ich odstawienie. W dyskusji wysnuła wniosek dotyczący również uzależnienia od telefonu i portali społecznościowych, które zabierają nie tylko cenny czas ale i zaburzają umysł i myślenie, ale przede wszystkim wprowadzają „chaos społeczny”. Przez wielogodzinne korzystanie z telefonu, młodzi ludzie unikają kontaktu z rówieśnikami, często rozmawiają lub komunikują się zdawkowymi wyrazami. Odizolowują się od środowiska i od codziennych spraw, często popadają w choroby i zaburzenia osobowościowe.

-Aby unikać problemu staram się być aktywna, biorąc udział w różnych akcjach, przedsięwzięciach i wolontariatach – mówi Wiktoria uczestniczka spotkania.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Kaja Kościelniak

Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowegozobacz

Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 22 stycznia uczcili pamięć poległych i pomordowanych podczas Powstania Styczniowego.

Aby wrócić do historii i upamiętnić ten trwający w latach 1863-1864 zryw niepodległościowy przeciwko Imperium Rosyjskiemu młodzież wykonała w hufcu symboliczna gazetkę tematyczną, z której dowiedziała się o ważnych wydarzeniach z tego okresu. Poznała sytuację gospodarczą i polityczną państwa polskiego w epoce porozbiorowej. Powstanie, w które włączyły się wszystkie warstwy społeczeństwa miało ogromny wpływ na rozwój nowoczesnego państwa. W tym również dniu przedstawiciele Rady Młodzieży udali się pod pomnik by złożyć hołd poległym i pomordowanym, zapalić znicz.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Pamiętamy o Babciach i Dziadkach

Uczestnicy Hufca pracy ze Skomielnej Białej w dniu 19 stycznia włączyli się w Inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod nazwą „Pokolenie dla pokolenia” – Dzień Babci i Dzień Dziadka .

zobaczzobacz

W tym dniu młodzież spotkała się w budynku hufca by przygotować życzenia dla Babci i Dziadka z okazji ich święta. Z bibuły wykonała kwiaty do których dołączyła życzenia ułożone przez siebie. Celem spotkania było wzbudzenie uczuć przywiązania i szacunku do osób starszych, uwrażliwienie na potrzeby Babci i Dziadka.

W godzinach wieczornych wolontariusze zaprosili swoich dziadków na Koncert Kolędowy w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Wolontariat, wspólne kolędowanie, życzenia wprowadziły wszystkich w radosny nastrój i umożliwiło miłe spędzenie wolnego czasu i pokazanie, ze warto spędzić czas także z Babcią i Dziadkiem.

26 stycznia odbędzie Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Samorządowym w Skomielnej Białej podczas którego uczestnicy hufca w ramach Inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP w charakterze wolontariatu będą pomagać w organizacji tego przedsięwzięcia.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Spotkanie przedstawicieli Samorządu Młodzieży OHP

zobaczzobacz

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 18 stycznia wzięli udział w spotkaniu przedstawicieli Samorządu Uczestników OHP.

Głównym celem spotkania było omówienie zadań i przedsięwzięć planowanych do realizacji w 2024 roku. Szczególną uwagę zwrócono na omówienie planowanych do realizacji konkursów i zawodów wojewódzkich. Omówiono również proponowaną tematykę programów autorskich uwzgledniających ochronę zdrowia, profilaktykę, resocjalizację i integrację młodzieży. Uczestnicy zwrócili uwagę na kierunki w których chcieliby rozwijać swoje pasje, zainteresowania i zdolności, ale również w dyskusji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak zmotywować koleżanki i kolegów do aktywności i chęci udziału w organizowanych przedsięwzięciach. Efektem końcowym spotkania było wypracowanie kreatywnych pomysłów kolejnych akcji organizowanych pod patronem hufca ze szczególnym omówieniem działań w okresie zbliżających się ferii zimowych.

- Wdrażanie do aktywności młodych ludzi to bardzo ważne zadanie - mówi Kamil.

- Trzeba znaleźć sposób i motywację by młodzi ludzie chcieli być aktywni i chętni – dodaje uczestnik spotkania.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Wolontariat uczestników Hufca w Skomielnej Białej

Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 12 stycznia wzięli udział w spotkaniu kolędowym. 

zobaczzobaczzobacz

W charakterze wolontariatu zostali zaproszeni do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego prowadzącego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce-Zdroju na wspólne kolędowanie. Gabrysia, Natalia, Wiktoria pomagali w przygotowywaniu stołów, podawali kawę i herbatę, rozdawali cukierki, dbali o porządek. Mieli przy tym okazję obejrzeć występy wychowanków z Ośrodka, którzy pięknie zaprezentowali kolędy, ale także występy zespołów: „Szafrany”, „Korpielorze”, „Powicher”,” Robcusie i Robcanie”, „Troliki”, a także drużyna Wielopoziomowa ZHP w Rabce-Zdroju, którzy kultywując tradycję bożonarodzeniowe kolędowali Małemu Jezusowi ale również pokazali jak można integrować całą społeczność lokalną. Wystąpili również uczniowie SOSW dla Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski e Rabce-Zdroju, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, chór Cantates Angelicus wraz z chórem Dziecięcym z Rabki- Zdroju, Orkiestra Dęta OSP w Rabce-Zdrój oraz specjalnie dla gości przybyłych na zaproszenie do PSONI kolędowała Karyna Antonenko.

- Ten wieczór to wspaniały czas, który wywołał emocje i niezwykłe wrażenia – mówi Natalia uczestniczka hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Akcja „Podziel się jedzeniem

zobaczzobacz

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 11 stycznia wzięli udział w akcji „Podziel się jedzeniem”.

Inicjatywa pomocy ludziom potrzebującym, którzy maja w życiu w obecnej chwili „trochę turniej” zorganizowana została w Rabce – Zdrój przez Fundację „Weź pomóż – pomoc dla potrzebujących”. Każdy kto chce podzielić się jedzeniem może przynieść je do specjalnie przygotowanych lodówek, które służą jako jadłodajnie. Młodzież również postanowiła podzielić się jedzeniem i z pomocą pracodawców przygotowała: zupę w słoikach, kiszonki, marynaty, konserwy. Produkty te umieściła w specjalnej lodówce. Udział w akcji był okazją do rozmowy na temat jak ważne jest niesienie pomocy innym, ale również jak powinniśmy doceniać to, że mamy taki wybór jedzenia, pamiętając, że zawsze musimy je szanować i nie wyrzucać na śmietnik, bo przecież ktoś może być głodny, ktoś chętnie je zje, ktoś w danym momencie potrzebuje naszej mądrości i z dobrego serca podzieli się z drugim człowiekiem.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia– Dorota Krawontka

Udział uczestniczek 6-36 Hufca Pracy w Orszaku Trzech Króli

zobaczzobacz

Uczestniczki Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 6 grudnia wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku zorganizowany został pod hasłem „W jasełkach leży”.

Młodzież w charakterze wolontariatu włączyła się do przemarszu ulicami Rabki-Zdrój, gdzie przedsięwzięcie zorganizowane było przez parafię Św. Teresy, Burmistrza Rabki-Zdrój, Centrum Kultury i Promocji oraz Fundację Trzech Króli. Po uroczystości Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Św. Teresy wszyscy zebrani kolędując z udziałem Orkiestry Dętej OSP Rabka przeszli do Amfiteatru, gdzie powitali Trzech Króli i wspólnie kolędowali z Zespołem Regionalnym „Korpielorze” ze Skomielnej Białej, w którym gra i śpiewa uczestniczka hufca Wiktoria Bośniak.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnikom Orszaku rozdano korony, flagi, śpiewniki i okazjonalnie naklejki. Młodzież kontynuując tradycje bożonarodzeniowe z radością dołączyła do największych na świecie ulicznych jasełek i wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobrą nowinę o narodzinach Chrystusa.;

-Udział w Orszaku to wspaniałe przeżycie duchowe ale i pielęgnowanie tradycji dlatego zachęcam wszystkich do udziału w tego typu wydarzeniach – mówi Natalia.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

POWRÓT DO GÓRY