Kontakt z adminem

Tadeusz_Gacek

Skomielna Biała   rola Śmietanowa

tel.   724 458 487

e-mail:   ted55@vp.pl

    Jestem na Fb

KRÓTKO O MOJEJ STRONIE

Strona prywatna, niekomercyjna powstała w grudniu 2004 roku. Dotychczas niewiele można było przeczytać na stronach www o dawnych, jak i obecnych dziejach Skomielnej Białej. Postanowiłem uzupełnić te braki umieszczając w internecie swoją skromną stronkę "Powrót do korzeni". Wierzę, że tych ziomali, którzy opuścili Skomielnę i osiedlili się w innych stronach, często poza granicami naszego kraju zainteresują wiadomości o miejscu swego pochodzenia. Może także najmłodsi mieszkańcy Skomielnej, którzy myszkują w internecie zechcą zapoznać się z historią wsi i parafii w której żyją.
     Historia parafii to fragmenty przepisane z obszernej pracy dyplomowej ks. mgr Józefa Urbańczyka zawierającej dzieje parafii św. Sebastiana do 1975 roku. Księdza Józefa pozdrawiam i dziękuję za udostępnione mi materiały na potrzeby tej strony.
     Historię wsi oparłem na: "Monografia Powiatu Myślenickiego" - wyd. w 1970 r. pod red. naukową Romana Reinfussa, "Kronika Skomielnej Białej" - Marii Zawadzkiej, "Myślenice" - J.W. Kutrzeby, "Źródła dziejowe - Małopolska" - A. Pawińskiego, "Rabka i okolice" - A. Matuszczyka i E. Trybowskiej oraz prasy archiwalnej.

tedd55 - grudzień 2004

Dzięki uprzejmości  Pani Ireny Gacek - córki b. komendanta OSP Franciszka Macioła i jej rodzinnego archiwum powstała historia straży pożarnej (do 1970 r.), amatorskiego zespołu teatralnego i chóru śpiewaczego "Echo". Ponadto Pani Irena udostępniła kilkadziesiąt zdjęć archiwalnych, które wykorzystałem na swojej stronce.

 

tedd55 - listopad 2005

 

POWRÓT DO GÓRY